_se
 
Sitemap
news
/cutting_and_bending/se-se.wNavigation.xml
 
Om Bystronic
Produkter
Försäljning
Service & Support
Nyheter
Media Releaser
Mässor & Event
Kund tidning 'BystronicWorld'
Kontakta oss
Begagnade maskiner
 
About Bystronic Group
 
Om Bystronic  >  Nyheter >  Media Releaser
 

Pressreleaser & Nyheter

 

28:e Mars 2012

Åmål Stålkonstruktioner satsar på Fiber 3000 W

På ny 3000W fiberlaser & kantpress från Bystronic.
Fiberlasern är på 3000W och av modellen BySprint 3015. Kantpressen är Bystronic:s mest avancerade kantpressmodell, och av  typen Xpert 150.

Johan Paulsson som är ägare till ÅSAB påpekar att man under en tid, funderat på att byta sin vår befintliga 1800W maskin, och då titta på fördelarna med fibertekniken.

Begränsningen har varit effekten, som fram till nu legat på 2000W, vilket inte helt täckt ÅSAB:s behov, så när nu effekten når 3000W, var det dags att slå till. Med den låga energiförbrukningen (max 19kW), och mycket höga skärhastigheterna i tunna material(upp till 38m/min med kvalitetsnitt), kommer man att vara oerhört kostnadseffektiva.

Detta blir Bystronic:s första 3000W maskin, med fiberteknik i Sverige.
Formatet är 3 x 1,5m, och maximala kapaciteten är 20mm i stålplåt, 12mm i Rostfritt och 12mm i aluminium, men även koppar & mässing upp till 6mm kommer nu att kunna skäras.

Michael Stensson
Area Sales Manager Bystronic

 

Johan Paulsson 

Ägare ÅSAB 

 

Anders Jarl

Laseroperatör ÅSAB

ÅSAB satsar också på en ny 150-tons Bystronic kantpress av typen Xpert.
Xpert maskinen är utrustad med trycksensorer i hydraulsystemet, vilket medför att man når högsta möjliga bockningsresultat. Snabba verktygsbyten, tack vare vertikala byten av öververktygen (typ RFA), och 6-axligt anslag för högsta flexibilitet.

 

ÅSAB kommer även kunna bereda kantpressprogrammen off-line, och man har även möjlighet att importera filer av typen DXF, STEP & SAT och utifrån dessa filer snabbt bereda kantpressprogrammen. Mjukvaran är Bystronic:s och består av modulerna Bysoft/Bybend.


Mer info:
www.bystronic.se
www.asab.eu

 
Topp
Skriv ut